Jungtys PDF Spausdinti Email


Šiuolaikiniame pasaulyje egzistuoja begalės technikos, buitinių bei profesionalių prietaisų, kurių sujungimui tarpusavyje naudojami tam tikri kabeliai bei specifinės jungtys. Eiliniam vartotojui žodžiai S-Video, RCA, XLR, Fire-Wire dažniausiai nesako nieko. Pasistengsime trumpai apžvelgti daugumą šiuo metu naudojamų jungčių ir paaiškinti kam jos naudojamos.

 

GARSO JUNGTYS:
Mini Jack
Mini-jack arba 3.5 mm
Audio signalo jungtis, dažniausiai naudojama ausinių ir mikrofono, line-in prijungimui. Turi visi nešiojamieji kompiuteriai, nemažai telefonų.

Jack
TRS arba Jack 6,35 mm
Dar vadinama "Jacku", stereo, ausinių jungtimi. Dažniausiai naudojama analoginiams audio signalams perduoti, nors gali būti naudojama ir šviesos ar kitiems prietaisams valdyti. Gali būti 2-4 kontaktų. Jei 3 kontaktų, vadinama subalansuota jungtimi. 

Optine
TOSLINK arba optinė
Yra galybė optinių jungčių, kurios naudojamos ir aviacijos pramonėje, ir kompiuteriniuose tinkluose, perduodant garsą, vaizdą. Buityje dažniausiai naudojama "Toshiba" korporacijos sukurta jungtis, vadinama TOSLINK. Šią jungtį naudoja CD, DVD, mini diskų grotuvai, žaidimų konsolės, kompiuteriai. Paprastai jungiama namų kine norint perduoti erdvinį (daugiakanalį) garsą. 

S/PDIF
S/PDIF
Tai yra skaitmeninis garso signalas, o ne jungtis, nors neretai minimas prie jungčių. Kištukas toks pat kaip RCA, tačiau dažniausiai žymimas oranžine spalva. Signalas perduodamas RCA koaksialiniu kabeliu ir dažniausiai naudojamas įvairių prietaisų (pvz. DVD leistuvas, kompiuteris) prijungimui prie namų kino sistemos.

XLR Cannon

XLR arba CANNON
Liaudyje vadinama "kanonu", jungties išradėjo pavarde. Labai paplitusi jungtis, daugiausiai naudojama garso signalui perduoti, bet gali būti skirta ir apšvietimui bei kitai technikai valdyti. Gali būti nuo trijų iki 7 kontaktų. Pagal jungties tipą skirstomos į "Mamytes" ir "Tėvelius", šnek. "mamkes" ir "papkes". Gali būti ir mini variantas.
3 kontaktų XLR dažniausiai naudojama subalansuotiems audio signalams (pultams, stiprintuvams, mikrofonams. etc.), DMX apšvietimui valdyti. Keturių kontaktų dažniausiai naudojama profesionalioms vaizdo kameroms, analogiškiems šviesų valdikliams, pirotechnikos valdymui. Penkių kontaktų XLR naudojami DMX 512 valdymui, gali būti naudojami kaip mikrofono + ausinių kombinacijoms. Šešių kontaktų XLR dažniausiai naudojami stereo signalams (2x3), na o 7 kontaktų XLR jungtimis valdomi kai kurie dūmų generatoriai. 


SpeakON
SpeakOn
Ši jungtis dažniausiai naudojama profesionalioje audio technikoje, garso signalams, kolonėles jungiant prie stiprintuvų. Gali būti 2-8 kontaktų. Populiariausios yra 2 ir 4 kontaktų jungtys. 2 kontaktų naudojamos plačiajuostėms kolonėlėms, 4 kontaktų - dažniausiai žemo dažnio kolonėlėms "tilto" režimu.

 

 

VAIZDO JUNGTYS:
CVBS
Kombinuota video (Composite video) CVBS, RCA
1956 metais pradėta naudoti vaizdo jungtis, kuri informaciją perduoda vienu laidu. Naudojama su 1980-1990 m. pagamintomis vaizdo žaidimų konsolėmis, kai kuriais kompiuteriais, kitais namų elektronikos įrenginiais. Ši jungtis perduoda tik vaizdą ir yra žymima geltona spalva. Naudojamas RCA kištukas.

YPbPr
YPbPr arba Component video
Tai trimis skirtingais laidais vaizdo signalą perduodanti jungtis. Ši jungtis nenaudoja RGB standarto ir laidas turi atitikti prie kiekvieno lizdo pažymėtą spalvą. Naudojami RCA kištukai.

SVGA
VGA, S-VGA, D-Sub, DE-15 arba RGB
Tai yra jungtis, skirta perduoti vaizdą ir naudojama nuo 1987 m. Šia jungtimi monitorius prijungiamas prie kompiuterio, kompiuteris prie projektoriaus. Tokią jungtį turi ir kai kurie televizoriai. Šią jungtį nuo 1999 metų pakeitė DVI jungtis.

Mini VGA
Mini-VGA
Tai modernesnis VGA jungties variantas. Jis atlieka tą pačią funkciją, tik yra mažesnis. Būdingas „Apple“ kompiuteriams, bet naudojamas ne tik juose.

DVI
DVI
DVI (Digital Visual Interface) –skaitmeninė kompiuterio jungtis monitoriui. Ji pakeitė VGA jungtį, nes perduoda kokybiškesnį signalą. DVI jungtis turi įvairių atmainų, o populiariausia yra DVI-D (Single link). Beveik visos vaizdo plokštės ir monitoriai, išskyrus pačius pigiausius, turi DVI jungtis. Jei kompiuteris ar monitorius turi tik VGA jungtį, yra specialus „adapteris“, kuris leidžia VGA sujungti su DVI.
DVI-I (integrated, digital & analog) – tai universali jungtis.
DVI-D (digital only) – perduoda aukštesnės kokybės vaizdą.
DVI-A (analog only) – žemesnės kokybės, daugiausia naudojama jungiant senesnius CRT ir pigesnius LCD monitorius, turinčius tik VGA jungtį.
Taip pat yra ir Mini-DVI bei Micro-DVI jungtys.

S-VIDEO
S-Video arba Mini-DIN
S-Video yra vaizdo signalas, o ne jungtis. Šis signalas gali būti perduodamas įvairiomis jungtimis. Populiariausia – Mini-DIN ir būtent ji dažnai yra vadinama tiesiog S-Video. Mini-DIN yra 1979 metais atsiradęs jungties tipas, kuris turi 7 skirtingas rūšis, kurios skiriasi jungtyje esančių kojelių (pin) kiekiu (nuo 3 iki 9). Mini-DIN 4-pin ir Mini-DIN 7-pin skirtos perduoti S-Video signalą. Mini-DIN jungtis su kitais kojelių kiekiais naudojama jungiant garso kolonėles, klaviatūrą, kompiuterines peles ir kitus įrenginius.
 

 

 

UNIVERSALIOS (IR VAIZDO IR GARSO) JUNGTYS:
RCA
RCA
Kitaip ši jungtis dar vadinama „tulpėmis“. Geltonos spalvos jungtis perduoda vaizdo signalą. Balta ir raudona - stereo garso signalą. Jei, žinoma, nesujungta kitaip :)

HDMI
HDMI
Tai skaitmeninė aukštos kokybės vaizdo ir garso jungtis, pradėta naudoti 2003 metais. Ja galima prijungti TV imtuvus, DVD leistuvus, HD DVD leistuvus, Blu-ray diskų skaitytuvus, video kameras, kompiuterius, žaidimų konsoles. Taip pat ji yra suderinama su skaitmeninėmis garso sistemomis, kompiuterių monitoriais, projektoriais, planšetiniais kompiuteriais ir skaitmenine televizija. Taip pat yra Mini HDMI jungtis - tokia pati, tik mažesnio dydžio.

FireWire
FireWire arba i.Link arba IEEE1394
Šiuo jungčių standartu galima greitai perduoti didelės apimties informaciją. Dažnai naudojamas su skaitmeninėmis vaizdo kameromis, išorinėmis laikmenomis, spausdintuvais ir kita multimedia įranga. Taip pat yra ir mini-FireWire jungties standartas.

Scart
SCART
Tai Prancūzijoje sukurta universali analoginė jungtis, skirta vaizdo ir garso perdavimui vienu kabeliu. Parduotuvėse galima įsigyti daug analoginių perėjimų - SKART-RCA.Naudojama tiek vaizdo išvedimui, tiek įvedimui (In - Out).

Display
DisplayPort
Tai 2007 metais atsiradęs vaizdo jungties standartas, kuris perduoda vaizdą su garsu bei turi papildomą duomenų kanalą, leidžiantį perduoti informaciją iš monitoriaus į kompiuterį. Dažnai naudojama įrenginiuose su liečiamaisiais ekranais. DisplayPort turėtų pakeisti DVI jungtį, bei gali atlikti ir tokią pačią funkciją kaip HDMI. Plačiai naudojama „Apple“ produktuose.

Coaxial
TV (CoaxTai koaksialinio kabelio jungtis, kuria antena sujungiama su televizoriumi ar TV-imtuvu. Pradėta naudoti 1922 metais ir sėkmingai naudojama iki šiol.
 

 

 

MAITINIMO JUNGTYS:
PowerCon
PowerCon
Ši jungtis naudojama profesionalioje technikoje jungiant maitinimą. Panaši į SpeakOn jungtį, tačiau į tą patį lizdą netinka. Dažniausiai naudojama 20A galingimo versija. 

IEC 60320
IEC 60320
Paprastai vadinama IEC jungtim arba tiesiog "maitinimu". Yra daug paplitusių modifikacijų.
C1 - be įžeminimo. Naudojama elektriniams skustuvams.
C5 - naudojama APPLE kompiuteriams, kitiems mažų kompiuterių modeliams.
C7 - dažniausiai naudojama namų audio-video-radio įrangai.
C9 - neįžeminta. Naudojama senesniems sintezatoriams, senokai Hi-Fi įrangai.
C13 - ypatingai paplitusi stacionarių kompiuterių, spausdintuvų, garso stiprintuvų pajungime.
C15 - naudojama įkaistančiuose įrengimuose, pvz arbatinukuose.
C17 - naudojama X-box žaidimų kompiuteriuose, kai kurių modelių siurbliuose.
C19 - naudojama kai kuriuose senesnių modelių kompiuteriuose, maršrutizatoriuose. t.t.
C21 - tas pat kaip C19. C23 jungtis tokia pat, tik be įžeminimo. 

  

Jei neradote kurios nors dažnai naudojamos jungties ar pastebėjote netikslumų, parašykite mums!